raganų medžioklė

10 procentų (1 iš 10 red.).

Būtent tiek sėkmingai veikiančių dirbtinių paskyrų (angl. fake accounts) yra suskaičiuojama Facebook platformoje. Tikėtina ir tavo (bei mano) nesuvaldomoje draugų ir "draugų" jūroje.

Jei praeitą vasarą, Zukerbergo komanda ir apsiėmė platformos valymu, pašalindama didžią dalį nenaudojamų paskyrų, tai šioje vietoje mes turime kitą istoriją – "draugai" yra aktyvūs. Ir kas svarbiausia – dažnai aktyvesni net už mus pačius.

Kas jie, kodėl jie ir kokiems tikslams.. Bala žino. Tačiau numanoma – ne iš gero gyvenimo, ne iš gerų paskatų. 
Nors, remiantis statistika, 55 proc. interneto vartotojų ir yra linkę "kartais" arba "visada", suklastoti savo tapatybę ir tą dažnai pateisina pakankamai objektyviais argumentais (pvz. noras išlaikyti privatumą), čia mes turime sunkiai identifikuojamo priežastingumo patologijas, kurias atskleidžia makabriška dirbtinių paskyrų vartotojų elgsena.

Pradžioje aktyviai veikę pavieniui, "faker'iai" įvaldė kultinės veiklos taktiką. Realiu laiku vykdomų sąskrydžių metu jie tarpusavyje (?) bendrauja, kuria dramas, komedijas ir tragedijas, tuokiasi, žudosi, anonsuoja nėštumus ir persileidimus, gimdo vaikus, vartoja savitą slengą… Kitaip sakant, šalia mūsiškio, kuria paralelius pasaulius, kuriuose nemokėdami mokesčių tampa alternatyvios kultūros dievais ir demonais. 
Pripažinkim, jei tai ne paranormalu, tai giliau pamąsčius ir nustojus juoktis, mažų mažiausiai – keista.

Tad jei Jums į draugus pasisiūlė žavi, bet įtartina (nuotraukos ar jų trūkumas; keisti asmenvardžiai, svetimybių kupina komunikacija, bendrų draugų nebuvimas ir kitos netrdicinės detalės) mergina ar vaikinas ir Jūs manote, kad visa tai atrodo pernelyg gerai, kad būtų tiesa, veikiausiai esate teisūs. Facebook yra numatęs puikią priemonę – Jūsų inicijuojamą tokių paskyrų peržiūrą po kurios, tikėtina, jos yra pašalinamos.

Internetinė tolerancija, persmelkta demokratija, liberalumu ir vertybių išpardavimu, skatina žmogui, kuris nori būti vienaragiu, leisti būti vienaragiu (Second Life socialinio tinklo pvz). Tačiau jei atmetus visus privačių duomenų pasisavinimo kaltinimus Jūsų tai nejaudina ir siekiate išlikti tolerantiškas ar neutralus šiuo klausimu, pamąstykite, kokiu tikslu žmogus(?), apsimetęs kitu asmeniu, palaikydamas dialogus su savimi, siekia Jūsų dėmesio. Gilu? Gilu kaip kad 2001: A Space Odyssey" ar "Requiem for a Dream" psichodelikoje…